2015-jaktprov

Fjäll SM & Fjällpokal 2015
Torsdagens resultat 2015-09-24

Parti 1 UKL/ÖKL Domare: Thorbjörn Eklund
1 UKL MDs SR Wera Wang äg Stefan & Johanna Keisu
1 ÖKL HP Grovsmias Esse äg Mattias Westerlund

Parti 2 UKL/ÖKL Domare: Mikael Björk
2 ÖKL  Zettertjärns Zegra äg Christine Johansson
2 ÖKL Högfjällshundens Nova äg Bernt Perström
3 ÖKL  Högfjällshundens Maja äg Bernt Perström
Tyvärr ingen vinnare av fjällpokalen.

Fredagens resultat 2015-09-25.
Vinnare av Fjäll SM 2015!
1 SKL Härkmoens H Oliver Tell äg Lars-Göran Nilsson.
Domare: Jan-Olov Daniels, Mikael Kangosjärvi

Lördagens resultat 2015-03-26
1 UKL HP Forsrännarens Blixten äg Peter Backe
1 UKL Vetpoints Jack The Ripper äg Henrik Nilsson
2 ÖKL  Forsrännarens Honey Rider äg Irene Lundmark
2 ÖKL Givens Dalhvine äg Jonas Pantzare
3 ÖKL Furukollens Figo
Domare: Mikael Kangosjärvi

Söndagens pristagare i SKL 2015-09-27.
1 SKL CERT Forsrännarens Jura äg Anders Fors
2 SKL CK Kenzo  äg Lena Hagerlund
3 SKL CK  Kvärnsjöbergets Troy äg Anders Enbom
4 SKL Björklunds C/R Jacksan äg Jan Wiklund
Domare: Robert Olausson

Söndagens pristagare UKL/ÖKL
2 ÖKL Livardens Summered äg Mattias Westerlund
3 ÖKL Orrlidens F Chanel äg Mattias Westerlund
3 ÖKL Givens Dalvaine äg Jonas Pantzare
Domare: Henrik Nilsson

————————————————————————————————————-
Skogs SM & Skogspokal 2015

Vinnare av Skogs SM i Arvidsjaur 2015!
Blev den Engelska Settern Ace Of Spades 1 SKL äg Fredrik Brännvall.
Domare: Hans Berqvist och Jan-Olov Daniels

Vinnare av Skogspokalen 2015!
1 UKL HP Vetpoints Tassa äg B-O Johansson.

2:a med 1 UKL HP kom Strävsamma Fräsa äg Magnus Könberg.
Domare: Mikael Björk och Johan Backlund

Lördagens pristagare skogsprovet i Arvidsjaur 2015-09-12
UKL/ÖKL
1 UKL Strävsamma Fräsa äg Magnus Könberg

Segrarklassen parti 1
1 SKL Tärnafjällens Ida E äg Lena Larsson
2 SKL Skeirutj Smilla äg Rolf Sandström
Domare: Johan Backlund

Segrarklassen parti 2
1 SKL Sollidalens A Kaia äg Öystein Pedersen
Domare Hans Bergqvist

Söndagens pristagare 2015-09-13.
Givens Dailvaine ”Meja” 2 ÖKL på SISK:s huvudprov skog,efter stånd på orre.
Ägare: Jonas Pantzare
Domare: patrik Larsson  
—————————————————————————————————————–
HÖSTPROV 2015
Resultat från SNFK:s Fjällprov MUSH open i Arjeplogsfjällen 22-23/8 2015

Inga premieringar under lördagen 2015-08-22.

Söndagens resultat 2015-08-23.
Söndagens pristagare från SNFK:s fjällprov 2015-08-23.

SKL Parti 1
Domare: B-O Johansson
1 SKL CERT Ace Of Spades äg Fredrik Bränvall.

SKL Parti 2
Domare: Johan Backlund
1 SKL CERT Högfjällshundens Qorven äg Dick Edin

UKL/ÖKL
Domare:Tony Johansson
2 ÖKL Orrlidens F Chanel förare Anna Kaltenegger
————————————————————————————————————
Resultat från SNFK:s Skogsprov i Arvidsjaur.

Fredagens resultat 2015-08-21
UKL/ÖKL
Domare: Mikael Kangosjärvi
1 UKL Bella äg Olov Åhman
Pristagare från Skogsprovet i Arvidsjaur 2015-08-22
.
Lördagens resultat 2015-08-22
UKL/ÖKL
Domare: Mikael Björk.
1 UKL HP Strävsamma Fräsa äg Magnus Könberg
3 UKL Ödebygdens N Castor äg Per Wennerbjörk

SKL Parti 1
Domare: Mikael Kangosjärvi
1 SKL CERT Ohlsmyrens Ace Of Spades äg Fredrik Bränvall
2 SKL Skeirutj Smilla äg Rolf Sandström

SKL Parti 2
Domare: Johan Backlund
1 SKL CERT Skeirutj Steira äg Olov Åhman

Söndagens pristagare från skogsprovet i Arvidsjaur 2015-08-23.
UKL/ÖKL
Domare: Mikael Björk
1 UKL HP Bella äg Olov Åhman.
2 ÖKL Thodos Zasca äg Magnus Könberg!.Stort grattis!

————————————————————————————————————-

VÅRPROV 2015
Resultat från SNFKs fjällprov i Arjeplogsfjällen 24-26 april 2015

Fredagens resultat 2015-04-24
UKL/ÖKL
Domare: Dick Edin
1 UKL HP Hadselöyas Casper
1 UKL HP Hadselöyas Azzo
2 ÖKL Norrlandsguides Peak A Doll
3 ÖKL Thodos Zaska

UKL/ÖKL
Domare Robert Olausson
1 UKL Sveaborgs Sonja
2 UKL Hagelsprutans Underbara Ulalia
3 UKL Den Röde Jägaren Rapp
3 UKL Orrlidens G Iza
3 ÖKL Ödebygdens Pumla

Lördagens pristagare 2015-04-25
UKL/ ÖKL
Domare Stefan Keisu
1 UKL HP Den Röde Jägaren Ice Queen
1 UKL Hadselöyas Azzi
1 UKL Högfjällshundens Storm
1 ÖKL HP Ödebygdens L Pumla
3 ÖKL Thodos Zaska

SKL
Domare Mikael Kangosjärvi
1 SKL Cert CK HP Högfjällshundens Mac
2 SKL CK MDs Penny
3 SKL CK Tärnafjällens Ester L
4 SKL CK  Artic Light Jack Sparrow
5 SKL  Aeris TP Royal

SKL
Domare Rolf Sandstöm
1 SKL Cert Ck Cacit Tärnafjällens Ida E
2 SKL Hadselöyas Iza

SKL
Domare Reidar Håheim
1 SKL Cert Ck R-Cacit  Ohlsmyrens Peggy Sue
2 SKL CK  Forsrännarens Hugge
3 SKL CK  Härkmoens H Oliver Tell

Söndagens resultat 2015-04-26
UKL/ÖKL
Domare Dick Edin
2 UKL Hadselöyas Casper
UKL/ÖKL
Domare Robert Olausson
1 UKL HP Den Röde Jägaren Ice Queen
1 ÖKL HP Taigalinunn Saga

——————————————————————————————————————-MUSH Open fjällprov 21-22 mars 2015
Lördagens pristagare
SKL
1 SKL CERT Myrteigens Lliila Tösen
2 SKL Högfjällshundena Izzie
3 SKL Högfjällshundens Igor
Domare: Peter Mattson

UKL/ÖKL
2 UKL Giddes J Ripas
2 UKL Orrlidens G-Iza
1 ÖKL HP Myrhedens N-Scott
2 ÖKL Zettertjärns Zegra1 UKL HP Pointnics Snella
2 ÖKL Thodos Zasca
Domare: Robert olausson

1 ÖKL HP Skipfordhönas C-Scott
1 ÖKL HP Aeris TP Royal
1 ÖKL HP Myrteigens Tindra
2 ÖKL Fleimfields Hector
3 ÖKL Mac Perssons Alwin
Domare:Stefan Keisu
Söndagens pristagare
UKL/ÖKL
1 ÖKL HP Mac Perssons Alwin äg Mattias Lindqvist
1 UKL HP Giddes J Ripas
1 ÖKL HP Flamefields Hector äg Mikael Kerttu
2 ÖKL   Norrlandsguidens Peak A Doll äg Jan-Olov Daniels
1 UKL HP Giddes J Ripas äg David Gidlund
2 UKL Högfjällshundens Sol
1 ÖKL HP Gaupakollens Kipper
1 ÖKL HP Aeris TP Birka
1 ÖKL HP Flamefields Hector äg Mikael Kerttu
2 ÖKL Norrlandsguidens Peak A Doll äg Jan-Olov Daniels
2 ÖKL Kalkällans Birk Storm äg Sanna Steinwall
2 ÖKL Thodos Zasca äg Magnus Könberg

Stort grattis till alla pristagare!