SNFK:s Utställning 2017

Södra Norrbottens Fågelhundklubb inbjuder till utställning i Piteå lördagen den 20 maj 2017.

Anmälan skickas till:
larsson.e.gerd@telia.com

Det går även bra att skicka anmälan till:
Gerd Larsson
Holmträskvägen 262
945 92 Altersbruk

Blanketter finns att hämta hem från FA:s hemsida OBS! Kopia på reg.bevis måste bifogas till utlandsreg/ägd hund.

Domare: Carl-Magnus Olofsson

Avgifter:
Valpklass1 4 – 6 mån, 150 kr
Valpklass2 6 – 9 mån, 150 kr
Junkl., Ukl., Ökl, Jaktkl 300 kr
Ch.kl, vet.klass, 200 kr

Insättes på SNFK:s b.g. 485-6845 Märk talongen med Utställning 2017 samt ägare och hundens namn, reg.nr. och ras.

Sista anmälningsdag:
3 maj 2017 skall blankett och avgift vara tävlingsledningen tillhanda.

Annons som pdf

SNFK:s Årsmöte

Den 21 januari 2017 är det dags för SNFK:s årsmöte.

Plats: Scandic Hotell, Luleå.
Tid: 15.00

Sedvanliga mötesförhandlingar. Motioner till årsmötet ska vara sekreteraren tillhanda senast 15 januari och skickas till agnetha.boman@gmail.com

För de som vill fortsätta umgås efter mötet, så bokar vi bord på Restaurang Waldorf. Skicka ett mail senast 15 januari om du vill med så vi vet hur många vi ska boka bord för.

Vi bjuder på kaffe och kaka.

VÄLKOMNA!

PM och preliminära startlistor – fjällprov 8-9/10 i Arjeplogsfjällen

PM

Välkommen till SNFK:s Fjällprov 2016-10-08/ 2016-10-09.
Upprop kl 08.00 varje morgon utanför provledningens stuga i Tjärnberg.
Prisutdelning sker direkt efter avslutad provdag

Om ni måste stryka er hund meddela det snarast till provledningen.

Provledare: Jonas Pantzare 070-616 91 37
Kommissarie: Erik Hårdén 072-556 19 92

Lördag: SKL och Ukl/ÖKl
Söndag: Ukl/Ökl

Varmt Välkomna till ett Fjällprov i Arjeplogfjällen! 

Preliminära startlistor

Lördag Segrarklass

Myrhedens N-Scott
Tärnafjällens Ida E
Tärnafjällens Sisu K av Mumin
Skeiruts Steira
Bella
Givens Dalvaine
Norrlandsguidens Bad Luck
Norrlandsguidens Peak A Doll
Forsrännarens Honey Rider
Högfjällshundens Quorven
Gaustatoppens Gro
Giddes Ripas
Mahjorts Tira
Norrlandsguidens Mamut
Norrlandguidens Gasa
Härkmoen’s H-Oliver Tell
.

Lördag Ukl/Ökl

Ukl
Danguns Blade
Borgeflons Yxa
Ökl
Vetpoints Boss
Myrteigens Leo
Hadselöyas Casper
.

Söndag Ukl/Ökl

Ukl
Skedoms Nanook
Sjaunjamyrens Tina
Danguns Blade
Ökl
Högfjällshundens Skyyr
Vetpoints Boss
Myrteigens Leo
Hadselöyas Casper