SNFK:s Årsmöte 27 januari

Årsmöte för SNFK lördag 27/1 kl 15.00 i Piteå.

Kallelse och mer information kommer inom kort.

Motioner till årsmötet

Kom gärna med förslag på hur SNFK ska kunna erbjuda en ännu bättre verksamhet under kommande år och i framtiden.

Motioner till årsmötet ska vara sekreteraren tillhanda senast 17/1-2018. Maila till ak.segerlund@tele2.se

SNFK:s Fjällprov i Arjeplogsfjällen 7-8/10 2017

Tyvärr måste provet ställas in på grund av för få anmälningar!

 

Lördag 7/10 Skl och Ukl/Ökl. Max 2 partier

Söndag 8/10 Ukl/Ökl. Max 2 partier

PM och bekräftelse på start kommer att anslås här på SNFK:s hemsida www.snfk.se

Sista anmälningsdag är den 2017-09-29 då skall anmälan och avgift vara kommissarien tillhanda.

Varmt välkomna önskar provledningen!
Jonas & Erik

Annons SNFK:s fjällprov

Pristagare SNFK:s skogsprov och Skogs-SM i Arvidsjaur 7-10 september

Torsdagens pristagare 2017-09-07

PARTI 1 SKL

Domare: Mikael Björk

1 SKL Cert CK Skeirutj Steira, Olov Åhman
2 SKL Karacanis Testa Rosso, Sverker Örmin
3 SKL Bella, Olov Åhman
4 SKL TG Buzz, Arius Arnessen

170907_skl1

PARTI 2 SKL

Domare: Patrik Larsson

1 SKL Cert CK VP Myrhedens N-Scott, Håkan Antman
2 SKL med Givens Dalvine, Jonas Pantzare

170907_skl2

PARTI 3 UKL/ÖKL

Domare: Hans Bergqvist

1 UKL Strävsamma Jippii, Magnus Könberg
3 UKL Hagelsprutans Xklusica, Xuxa, Tina Hedman
3 ÖKL VP Myrhedens P-Fille, Lars Tano
3 ÖKL Hagelsprutans Underbara Ulalia, Tina Hedman

170907_ukl-ökl1

hagelsprutans

Fredagens pristagare 2017-09-08

PARTI 1 UKL/ÖKL

Domare: Hans Bergqvist

1 UKL HP Strävsamma Gilla, ägare: Stefan Hellgren Förare : Magnus Könberg
1 UKL Strävsamma Jippii, Magnus Könberg
2 UKL Grillbergets Birk, ägare Susanne Axelsson förare: Fredrik Andersson
3 UKL Hagelsprutans Xklusica, Xuxa, Tina Hedman
3 ÖKL Hagelsprutan Underbara Ulalia, Tina Hedman

170908_ukl-ökl1

PARTI 2 SM-final

Domare: Patrik Larsson & Mikael Björk

1 SM final CK Cert Cacit Myrhedens N-Scott, Håkan Antman
2 SM final Bella,Olov Åhman
3 SM final Givens Dailvaine, Jonas Pantzare
4 SM final TG Buss, Marius Arnessen

170908_SM-final1

170908_SM-final2

Lördagens pristagare 2017-09-09

PARTI 1 UKL/ÖKL

Domare: Patrik Larsson

1 ÖKL VP Skeirutj Steira (blev härmed svensk jaktchampion, dubbelchampion), Olov Åhman
2 ÖKL Sollidalens B Gimla, Öistein Pedersen
2 ÖKL Vestfjordalens Nikita, Anna Edvall

170909_ukl-ökl-1

PARTI 2 UKL/ÖKL

Domare: Jan-Olov Daniels

1 UKL HP Strävsamma Jippii, Magnus Könberg
2 ÖKL Skeirutj Mina, Rolf Sandström

170909_ukl-ökl2

Söndagens pristagare 2017-09-10

PARTI 1 SKL

Domare: Stellan Johansson

1 SKL Cert Sollidalens C Maximus, förare Mikael Kangosjärvi

170910_skl-1

SM- Skog & Skogspokal i Arvidsjaur 7-10 september 2017

SM- Skog & Skogspokal 7-10 september

orrspel_279

Torsdag 7/9 SM-Skog kval Ukl/Ökl
Fredag 8/9 SM-Skog final, Ukl/Ökl
Lördag 9/9 Skogspokal, Ukl/Ökl
Söndag 10/9 Ukl/Ökl, Skl

För information kontakta Rolf Sandström 070-5488344

Sista anmälningsdag är den 24/8 2017 då skall anmälan och avgift vara
kommissarien tillhanda.

Förläggning: Camp Gielas 0960-55 600
www.gielas.se

Annons Skogs SM Jaktprov i Arvidsjaur 2017

 

SNFK:s Lokala klubbträffar 18 juni

SNFK:s Lokala klubbträffar Söndag 18 juni

Vi träffas, umgås och pratar förmodligen om allt som rör våra jakthundar. Vi vänder oss både till medlemmar och icke medlemmar.

Boden/Luleå

Samling 15.00 vid punkt 49, Rödberget i Boden

Kontaktpersoner Anna-Karin Edelsvärd 070-2120025 och Mats Olofsson 070-6366267
Vi kommer att bjuda på fika och ha olika aktiviteter. Ta gärna med din hund. 🙂

Kalix/Haparanda

Samling 17.00 Seskarö Tromsöviken.

Kontaktperson Margareta Lundbäck 070-517 61 67 och Erik Hårdén 072-7397869
Vi bjuder på fika och korv.

Arvidsjaur/Arjeplog

Samling 18.00 renvallen.

Anmälan senast fredag 16 juni
Kontaktperson Olov Åhman 070-683 76 75
Vi bjuder på fika och korv.

Piteå 

Samling 15.00 Lomtjärn Öjebyn.

Kontaktpersoner Agnetha 070-678 00 08 och Ulf 072-222 28 94
Ta med hund om ni vill, det blir lite aktiviteter. Vi bjuder på korv och fika.

Välkomna!