2019 – jaktprov

Skriftlig kritik på FAs sida hittar du här Jaktprovsresultat 2019


SNFKs fjällprov 13-14 april i Arjeplogsfjällen

Lördag 13 april
SKL 
Domare: Stellan Johansson
1 SKL Cert, MD´s R Mick Doohan Ägare: Magnus Dahlgren
 
Blandparti
Domare: Stig Even Edvinsen
1 ÖKL Jaktstormens A Robin-Tell Ägare: Lars-Göran Nilsson
1 ÖKL Heggeskogens Fröken Ägare: Öystein Gregussen
2 ÖKL Högfjällhundens Sol Ägare: Bernt Perström
2 ÖKL Gamekeeper´s Jäkel Ägare: Magnus Engdahl

Blandparti
Domare: Markku Hakuli
3 UKL Midashällans VA Joker Ägare: Lena Lindqvist

Söndag 14 april
Blandparti
Domare: Johan Backlund
1 UKL HP Ripvittrans NS Lykka Ägare: Håkan Antman
1 UKL Midashällans VA Joker Ägare: Lena Lindqvist
3 ÖKL Hadselöyas Boss Ägare: Micael Kerttu

Blandparti 
Domare: Ronny Andersson
1 ÖKL Happy Pointer Göta Ägare: Jörgen Forsberg
1 ÖKL Jaktstormens Blåsa Ägare: Dick Edin


Snfk/Engelska setterklubben huvudprov 8-10 Mars, Arjeplogsfjällen

Vinnaren av Svenska setterklubbens Huvudprov
Domare: Robert Olausson
1 SKL Ck, Cert, Cacit Danguns Blade Ägare: Lars-Erik Sjöblom

Fredag 8 mars
Blandparti
Domare: Dick Edin
1 UKL Högfjällhundens Freke Ägare: Rasmus Karlsson
1 ÖKL Venatios Viola Ägare: Regina Lindberg
3 ÖKL Giddes Pricken Ägare: Roger Englund

Blandparti
Domare: Ronny Andersson
3 ÖKL Myrhedens P-Fille

Lördagens 9 mars
Blandparti
Domare: Öystein Nilsens och Niklas Sundberg som domarelev
1 UKL Red Garlics Reglisse Ägare: Sofia Palmqvist
1 ÖKL Höytjönna´s Frank S Ägare Erik Hårdén
2 ÖKL Sotborrens Vida-Vidder Ägare: Åsa Langgren

Blandparti
Domare: Stellan Johansson
1 UKL Jaktstormens Col Ägare: Dick Edin
2 ÖKL Giddes L Pricken Ägare: Roger Englund

Söndag 10 mars
Blandparti
Domare: Robert Olausson
1 UKL HP Högfjällshundens D Spot Ägare: Bernt Perström
1 UKL Jaktstormens Col Ägare: Dick Edin
2 UKL Giddes O Vada Ägare: Stefan Keisu
3 UKL Karacanis Spirit Ägare: Öystein Nilsen
2 ÖKL Högfjällshundens Sol Ägare: Becke Perström 
3 ÖKL Herrskapets My Famouse Rose Ägare: Agneta Andersson-Boman

Blandparti
Domare: Mikael Kangosjärvi
1 UKL Jofjällets Rippoint T Ärtan Ägare: Göran Hellström Förare: Anna Edvall
1 ÖKL  Mahjorts Missy Ägare: Mikael Hjort