2019 – jaktprov

Skriftlig kritik på FAs sida hittar du här Jaktprovsresultat 2019


SNFKs jaktprov i Arjeplogsfjällen 26-28 april

Pristagare Fredag 26 april

Kvalitetsparti
Domare: Reidar Håheim
3 UKL Den Röde Jägarens Chelsea IRS T, Ägare/Förare: Samuel Fjällborg
3 ÖKL Aeris BR Ipa P T, Ägare/Förare: Jan Svensson

Kvalitetsparti
Domare: Tony Johansson
1 UKL Jaktstormens Col ES T, Ägare/Förare: Dick Edin
3 UKL Ripvittrans NS Vittra ES T, Ägare/Förare: Dick Andersson
3 UKL Högfjällhundens Dixie ES T, Ägare: Patrik Öhman Förare: Susanne Öhman

Kvalitetsparti
Domare: Mikael Kangosjärvi
1 ÖKL Skedoms Mira ES T, Ägare/Förare: Linda Ekström
2 ÖKL Zettertjärns Wamp GS T, Ägare/Förare: Kristina Edh
3 ÖKL Hadselöyas Chilli IRS T, Ägare: Robert Eskilsson Förare: Royer Larsen
3 ÖKL Herrskapets My Famouse Rose ES T, Ägare/Förare: Agnetha Boman Andersson
3 UKL Högfjällhundens Flinga ES T Ägare/Förare: Erik Tullsten

Pristagare Lördag 27 april

SKL
Domare: Rolf Sandström
1 Cert Jaktstormens Allan ES H, Ägare/Förare: Anders Lundberg
2 CK Norrlands Guidens Peak a Doll IRS T, Ägare/Förare: Monika Daniels
3 CK Vestfjorddalens Nikita P T, Ägare/Förare: Anna Edvall
4 CK Forsrännarens Blixten P H, Ägare/Förare: Anders Fors
5 CK MD´s Mick Doohan ES H, Ägare/Förare: Magnus Dahlgren
6 CK Högfjällshundens Skyyr ES T, Ägare/Förare: Dick Edin

SKL
Domare: Tony Johansson
1 SKL Cert Skedoms Nitro ES H, Ägare/Förare: Torbjörn Ahnqvist
2 SKL CK Artic Light Hardy XO IRS H, Ägare/Förare: Jonna Blomstam
3 SKL Zettertjärns Azk GS T, Ägare/Förare: Kristina Edh

Kvalitetsparti Tjärnberg
Domare: Johan Backlund
1 UKL HP Ripvittrans NS Lykka ES T, Ägare/Förare: Håkan Antman
2 UKL Håfjellet´s L-W Lauritz IRS H, Ägare/Förare: Karl Ole Jörgensen

Kvalitetsparti 
Domare: Pekka Mattsson
1 ÖKL Aeris BR Ipa P T, Ägare/Förare: Jan Svensson

Kvalitetsparti
Domare: Mikael Björk
2 ÖKL Herrskapets My Famous Rose ES T, Ägare/Förare: Agnetha Boman Andersson
2 ÖKL Finnlidens E-Pirak ES H, Ägare/Förare: Mats Olofsson
3 ÖKL Jaktstormens Bork ES H, Ägare/Förare: Helena Israelsson
1 UKL Halvartun´s Enzo ES H, Ägare/Förare: David Sjöberg
3 UKL Karacanis Vilja P T, Ägare/Förare: Terje Lagaard

Pristagare Söndag 28 april

Kvalitetsparti
Domare: Anna Edvall
2 ÖKL Hadselöyas Boss IRS H, Ägare/Förare: Micael Kerttu
2 ÖKL Tärnafjällens Lixa av Stenberget IRS T, Ägare/Förare: Lena Larsson
1 UKL Girifjällets GZ Lilo GS T, Ägare/Förare: Katarina Fryksten
1 UKL Giddes O Wada ES T, Ägare/Förare: Stefan Keisu

Kvalitetsparti 
Domare: Torbjörn Eklund
1 UKL HP Jaktstormens Col ES T, Ägare/Förare: Dick Edin
2 UKL Halvartun´s Enzo ES H, Ägare/Förare: David Sjöberg
3 UKL Borgeflon´s XJ Champagne P T, Ägare/Förare: Lisa Lindberg

Kvalitetsparti
Domare: Mikael Kangosjärvi
1 ÖKL Hadeslöyas Chlli IRS T, Ägare/Förare: Robert Eskilsson
1 ÖKL Aeris BR Ville P H, Ägare/Förare: Ann Enman


SNFKs fjällprov 13-14 april i Arjeplogsfjällen

Lördag 13 april
SKL 
Domare: Stellan Johansson
1 SKL Cert, MD´s R Mick Doohan Ägare: Magnus Dahlgren
Kritik
Stellan Johansson SKL 190413
 
Blandparti
Domare: Stig Even Edvinsen
1 ÖKL Jaktstormens A Robin-Tell Ägare: Lars-Göran Nilsson
1 ÖKL Heggeskogens Fröken Ägare: Öystein Gregussen
2 ÖKL Högfjällhundens Sol Ägare: Bernt Perström
2 ÖKL Gamekeeper´s Jäkel Ägare: Magnus Engdahl
Kritik
Stig Even Edvinsen UKL_ÖKL 20190413

Blandparti
Domare: Markku Hakuli
3 UKL Midashällans VA Joker Ägare: Lena Lindqvist
Kritik
Markku Hakuli UKL ÖKL 2019-04-13

Blandparti
Domare: Dick Edin
Inga pristagare
Kritik
Dick Edin UKL_ÖKL 20190413

Söndag 14 april

Blandparti
Domare: Johan Backlund
1 UKL HP Ripvittrans NS Lykka Ägare: Håkan Antman
1 UKL Midashällans VA Joker Ägare: Lena Lindqvist
3 ÖKL Hadselöyas Boss Ägare: Micael Kerttu
Kritik
Johan Backlund UKL_ÖKL 20190414

Blandparti 
Domare: Ronny Andersson
1 ÖKL Happy Pointer Göta Ägare: Jörgen Forsberg
1 ÖKL Jaktstormens Blåsa Ägare: Dick Edin
Kritik
Ronny Andersson UKL_ÖKL 20190414


Snfk/Engelska setterklubben huvudprov 8-10 Mars, Arjeplogsfjällen

Vinnaren av Svenska setterklubbens Huvudprov
Domare: Robert Olausson
1 SKL Ck, Cert, Cacit Danguns Blade Ägare: Lars-Erik Sjöblom

Fredag 8 mars
Blandparti
Domare: Dick Edin
1 UKL Högfjällhundens Freke Ägare: Rasmus Karlsson
1 ÖKL Venatios Viola Ägare: Regina Lindberg
3 ÖKL Giddes Pricken Ägare: Roger Englund

Blandparti
Domare: Ronny Andersson
3 ÖKL Myrhedens P-Fille

Lördagens 9 mars
Blandparti
Domare: Öystein Nilsens och Niklas Sundberg som domarelev
1 UKL Red Garlics Reglisse Ägare: Sofia Palmqvist
1 ÖKL Höytjönna´s Frank S Ägare Erik Hårdén
2 ÖKL Sotborrens Vida-Vidder Ägare: Åsa Langgren

Blandparti
Domare: Stellan Johansson
1 UKL Jaktstormens Col Ägare: Dick Edin
2 ÖKL Giddes L Pricken Ägare: Roger Englund

Söndag 10 mars
Blandparti
Domare: Robert Olausson
1 UKL HP Högfjällshundens D Spot Ägare: Bernt Perström
1 UKL Jaktstormens Col Ägare: Dick Edin
2 UKL Giddes O Vada Ägare: Stefan Keisu
3 UKL Karacanis Spirit Ägare: Öystein Nilsen
2 ÖKL Högfjällshundens Sol Ägare: Becke Perström 
3 ÖKL Herrskapets My Famouse Rose Ägare: Agneta Andersson-Boman

Blandparti
Domare: Mikael Kangosjärvi
1 UKL Jofjällets Rippoint T Ärtan Ägare: Göran Hellström Förare: Anna Edvall
1 ÖKL  Mahjorts Missy Ägare: Mikael Hjort