2019 – jaktprov

Skriftlig kritik på FAs sida hittar du här Jaktprovsresultat 2019


SNFKs Skogsprov i Arvidsjaur 5-8 september

Pristagare Torsdag 5 september
Blandparti
Domare: Torbjörn Eklund
1 Ökl HP VP Strävsamma Jilla IRST Ägare: Stefan Hellgren/Förare: Magnus Könberg
2 Ökl Hagelsprutans Underbara Ulalia GST, Ägare/Förare: Tina Hedman
Kritik:
snfk_ukl_ökl Torbjörn Eklund_190905

Pristagare Fredag 6 september

Blandparti
Domare: Mikael Björk
2 Ukl Vet Point’s Tage PH, Ägare/Förare: Johan Backlund
Kritik:
snfk_ukl-ökl_mikael björk_190906

Domare: Jörn Åselid
Kritik:
snfk_ukl_ökl Jörn Åselid_190906  

Pristagare Lördag 7 september
Blandparti
Domare: Johan Backlund
1 Ukl Pantza Reds Dancingqueen IRST, Ägare/förare: Camilla Kjellberg
Kritik:
snfk_ukl_ökl_Johan Backlund_190907

Domare: Mikael Kangosjärvi
Kritik:
snfk_ukl_ökl_mikael kangosjärvi_190907

Pristagare Söndag 8 september
SKL
Domare: Johan Backlund
Skytt: David Nordberg
1 pris Cert VP Skeirutj Smilla PT, Ägare/Förare: Rolf Sandström

Kritik:
snfk_skl_ Johan Backlund_190908

Domare: Jörn Åselid
Kritik:
snfk_ökl_Jörn Åselid_190908


Skogspokalen 7 september i Arvidsjaur
(Inga kvalpartier då kvalificerade startande var 8 st.)
Domare: Stellan Johansson och Henrik Nilsson
1 pris 1 Ukl HP Skogspokalvinnare IRST Den röde Jägarens Chelsea, Ägare/Förare: Samuel Fjällborg
2 pris 1 Ukl HP Jofjällets Rippoint Tissot PH, Ägare/Förare: Christoffer Holmqvist
Kritik:
Skogspokal final Henrik Nilsson Stellan Johansson_190907


Skogs-SM 5-6 september i Arvidsjaur

Kvalparti 1
Domare: Thore Sandström
1 pris Cert Skeirutj Steira PT, Ägare/Förare: Olov Åhman
2 pris Ck Bella från Skeirutj PT, Ägare/Förare Olov Åhman
3 pris Ck VP Borgeflons RX Blanka Du Nord PT, Ägare: Eva Ohlsson/Trond Johannessen Förare: Trond Johannessen
Kritik:
SM Skog kval Tore Sandström_190905

Kvalparti 2
Domare: Lars Thulin
1 pris Cert PT Vet Point’s Tia PT, Ägare/förare: B-O Johansson
Kritik:
SM Skog kval Lars Thulin_190905

Final
Domare: Lars Thulin och Thore Sandström
Skytt: Tage Lidström

1 pris Cert Cacit Skogs-SM-vinnare Borgeflon’s RX Blanka Du Nord PT
Ägare: Eva Ohlsson/Trond Johannessen
Förare: Trond Johannessen 
Kritik:
SM final Tore Sandström Lars Thulin_190906


SNFKs Fjällprov i Arjeplogsfjällen 17-18 augusti

Pristagare Lördag 17 augusti

SKL
Domare: Stefan Keisu Domaraspirant: Roger Larsson
1 Cert Bella PT, Ägare/Förare Olov Åhman
2 Ck Jaktstormens A-Robin Tell EH, Ägare/Förare Lars-Göran Nilsson
Kritik
SNFK_SKL_20190817_SKeisu

Blandparti
1 Ukl  Viijägarens Alaya PT, Ägare/Förare Leif Lång
2 Ökl Hadseløyas Boss IRSH, Ägare/Förare Mikael Kerttu
3 ÖKL Gamekeepers Jäkel PH, Ägare/Förare: Magnus Engdahl
3 ÖKL Finnlidens E-Pirak ESH, Ägare/Förare: Mats Olovsson
3 ÖKL Halvartuns Lykke EST, Ägare/Förare: Mikael Wikström
Kritik
snfk_uklökl_R_Andersson_20190817

Pristagare Söndag 18 augusti
Domare: Mikael Björk
3 ÖKL Hadseløyas Härdiz Hansen IRST, Ägare/Förare: Magnus Dahlgren
3 ÖKL Halvartuns Lykke EST, Ägare/Förare: Mikael Wikström
Kritik
snfk_uklökl_M_Björk_20190818


SNFKs Fjällprov i Arjeplogsfjällen 26-28 april

Pristagare Fredag 26 april

Kvalitetsparti
Domare: Reidar Håheim
3 UKL Den Röde Jägarens Chelsea IRS T, Ägare/Förare: Samuel Fjällborg
3 ÖKL Aeris BR Ipa P T, Ägare/Förare: Jan Svensson
Kritik
snfk_uklökl_r.håeim_20190426

Kvalitetsparti
Domare: Tony Johansson
1 UKL Jaktstormens Col ES T, Ägare/Förare: Dick Edin
3 UKL Ripvittrans NS Vittra ES T, Ägare/Förare: Dick Andersson
3 UKL Högfjällhundens Dixie ES T, Ägare: Patrik Öhman Förare: Susanne Öhman
Kritik
snfk_uklökl_t.johansson_190426

Kvalitetsparti
Domare: Mikael Kangosjärvi
1 ÖKL Skedoms Mira ES T, Ägare/Förare: Linda Ekström
2 ÖKL Zettertjärns Wamp GS T, Ägare/Förare: Kristina Edh
3 ÖKL Hadselöyas Chilli IRS T, Ägare: Robert Eskilsson Förare: Royer Larsen
3 ÖKL Herrskapets My Famouse Rose ES T, Ägare/Förare: Agnetha Boman Andersson
3 UKL Högfjällhundens Flinga ES T Ägare/Förare: Erik Tullsten
Kritik
snfk_uklökl_m.kangosjärvi_20190426

Pristagare Lördag 27 april

SKL
Domare: Rolf Sandström
1 Cert Jaktstormens Allan ES H, Ägare/Förare: Anders Lundberg
2 CK Norrlands Guidens Peak a Doll IRS T, Ägare/Förare: Monika Daniels
3 CK Vestfjorddalens Nikita P T, Ägare/Förare: Anna Edvall
4 CK Forsrännarens Blixten P H, Ägare/Förare: Anders Fors
5 CK MD´s Mick Doohan ES H, Ägare/Förare: Magnus Dahlgren
6 CK Högfjällshundens Skyyr ES T, Ägare/Förare: Dick Edin
Kritik
snfk_skl_r.sandström_190427

SKL
Domare: Tony Johansson
1 SKL Cert Skedoms Nitro ES H, Ägare/Förare: Torbjörn Ahnqvist
2 SKL CK Artic Light Hardy XO IRS H, Ägare/Förare: Jonna Blomstam
3 SKL Zettertjärns Azk GS T, Ägare/Förare: Kristina Edh
Kritik
snfk_SKL_t.johansson 190427

Blandparti Tjärnberg
Domare: Johan Backlund
1 UKL HP Ripvittrans NS Lykka ES T, Ägare/Förare: Håkan Antman
2 UKL Håfjellet´s L-W Lauritz IRS H, Ägare/Förare: Karl Ole Jörgensen
Kritik
snfk_uklökl_j.backlund_20190427

Blandparti 
Domare: Pekka Mattsson
1 ÖKL Aeris BR Ipa P T, Ägare/Förare: Jan Svensson
Kritik
snfk_uklökl_p mattsson_20190427

Blandparti
Domare: Mikael Björk
2 ÖKL Herrskapets My Famous Rose ES T, Ägare/Förare: Agnetha Boman Andersson
2 ÖKL Finnlidens E-Pirak ES H, Ägare/Förare: Mats Olofsson
3 ÖKL Jaktstormens Bork ES H, Ägare/Förare: Helena Israelsson
1 UKL Halvartun´s Enzo ES H, Ägare/Förare: David Sjöberg
3 UKL Karacanis Vilja P T, Ägare/Förare: Terje Lagaard
Kritik
snfk_uklökl_mikael björk_190427

Pristagare Söndag 28 april

Blandparti
Domare: Anna Edvall
2 ÖKL Hadselöyas Boss IRS H, Ägare/Förare: Micael Kerttu
2 ÖKL Tärnafjällens Lixa av Stenberget IRS T, Ägare/Förare: Lena Larsson
1 UKL Girifjällets GZ Lilo GS T, Ägare/Förare: Katarina Fryksten
1 UKL Giddes O Wada ES T, Ägare/Förare: Stefan Keisu
Kritik
snfk_uklökl_a.edvall_190428

Blandparti 
Domare: Torbjörn Eklund
1 UKL HP Jaktstormens Col ES T, Ägare/Förare: Dick Edin
2 UKL Halvartun´s Enzo ES H, Ägare/Förare: David Sjöberg
3 UKL Borgeflon´s XJ Champagne P T, Ägare/Förare: Lisa Lindberg
Kritik
snfk _uklökl_t.eklund_190428

Blandparti
Domare: Mikael Kangosjärvi
1 ÖKL Hadeslöyas Chlli IRS T, Ägare/Förare: Robert Eskilsson
1 ÖKL Aeris BR Ville P H, Ägare/Förare: Ann Enman
Kritik
snfk_uklökl_m.kangosjärvi_20190428


SNFKs fjällprov 13-14 april i Arjeplogsfjällen

Lördag 13 april
SKL 
Domare: Stellan Johansson
1 SKL Cert, MD´s R Mick Doohan Ägare: Magnus Dahlgren
Kritik
Stellan Johansson SKL 190413
 
Blandparti
Domare: Stig Even Edvinsen
1 ÖKL Jaktstormens A Robin-Tell Ägare: Lars-Göran Nilsson
1 ÖKL Heggeskogens Fröken Ägare: Öystein Gregussen
2 ÖKL Högfjällhundens Sol Ägare: Bernt Perström
2 ÖKL Gamekeeper´s Jäkel Ägare: Magnus Engdahl
Kritik
Stig Even Edvinsen UKL_ÖKL 20190413

Blandparti
Domare: Markku Hakuli
3 UKL Midashällans VA Joker Ägare: Lena Lindqvist
Kritik
Markku Hakuli UKL ÖKL 2019-04-13

Blandparti
Domare: Dick Edin
Inga pristagare
Kritik
Dick Edin UKL_ÖKL 20190413

Söndag 14 april

Blandparti
Domare: Johan Backlund
1 UKL HP Ripvittrans NS Lykka Ägare: Håkan Antman
1 UKL Midashällans VA Joker Ägare: Lena Lindqvist
3 ÖKL Hadselöyas Boss Ägare: Micael Kerttu
Kritik
Johan Backlund UKL_ÖKL 20190414

Blandparti 
Domare: Ronny Andersson
1 ÖKL Happy Pointer Göta Ägare: Jörgen Forsberg
1 ÖKL Jaktstormens Blåsa Ägare: Dick Edin
Kritik
Ronny Andersson UKL_ÖKL 20190414


Snfk/Engelska setterklubben huvudprov 8-10 Mars, Arjeplogsfjällen

Vinnaren av Svenska setterklubbens Huvudprov
Domare: Robert Olausson
1 SKL Ck, Cert, Cacit Danguns Blade Ägare: Lars-Erik Sjöblom
Kritik
SNFK Arjeplog 20190309 SKL R Olausson

Fredag 8 mars
Blandparti
Domare: Dick Edin
1 UKL Högfjällhundens Freke Ägare: Rasmus Karlsson
1 ÖKL Venatios Viola Ägare: Regina Lindberg
3 ÖKL Giddes Pricken Ägare: Roger Englund
Kritik
SNFK Arjeplog 20190308 Dick E

Blandparti
Domare: Ronny Andersson
3 ÖKL Myrhedens P-Fille
Kritik
SNFK Arjeplog 20190308 Ronny

Lördagens 9 mars
Blandparti
Domare: Öystein Nilsens och Niklas Sundberg som domarelev
1 UKL Red Garlics Reglisse Ägare: Sofia Palmqvist
1 ÖKL Höytjönna´s Frank S Ägare Erik Hårdén
2 ÖKL Sotborrens Vida-Vidder Ägare: Åsa Langgren
Kritik
SNFK Arjeplog 20190309 Öystein

Blandparti
Domare: Stellan Johansson
1 UKL Jaktstormens Col Ägare: Dick Edin
2 ÖKL Giddes L Pricken Ägare: Roger Englund
Kritik
SNFK Arjeplog 20190309 S Johansson

Söndag 10 mars
Blandparti
Domare: Robert Olausson
1 UKL HP Högfjällshundens D Spot Ägare: Bernt Perström
1 UKL Jaktstormens Col Ägare: Dick Edin
2 UKL Giddes O Vada Ägare: Stefan Keisu
3 UKL Karacanis Spirit Ägare: Öystein Nilsen
2 ÖKL Högfjällshundens Sol Ägare: Becke Perström 
3 ÖKL Herrskapets My Famouse Rose Ägare: Agneta Andersson-Boman
Kritik
SNFK Arjeplog 20190310 R Olausson

Blandparti
Domare: Mikael Kangosjärvi
1 UKL Jofjällets Rippoint T Ärtan Ägare: Göran Hellström Förare: Anna Edvall
1 ÖKL  Mahjorts Missy Ägare: Mikael Hjort
Kritik
SNFK Arjeplog 20190310 Mikael K